DOOH-кіт PRIME Group завдає удару у відповідь QR-«дисидентам»
Минулий рік був унікальним, з якого боку не подивися. З точки зору взаємодії людини зі світом, а точніше інтерфейсів, його можна назвати роком відродження QR-кодів. Через загрозу COVID-19 безконтактна взаємодія стала пріоритетом мало не в усіх сферах життя. Відносно просто створювані QR-коди стали універсальним механізмом, що убезпечує користувачів.
Але і безвідносно пандемії сфера застосування QR-кодів постійно розширюється. Коріння технології в автомобільній промисловості, але зараз вона донезмоги споживацька. Завдяки тому, що в QR-код можна «зашити» практично будь-яку інформацію, технологія стала популярною серед маркетологів. В основному її використовують для посилань на вебсайт або місце на карті; для створення купонів і квитків; для перегляду відео або встановлення мобільного додатку; як візитівка або посилання на профіль в соцмережі. Ще одна сфера застосування — out of home реклама, але про це дещо згодом. Зараз лише відзначимо цікаву функціональну схожість між OOH-рекламою та QR-кодами: й те, й інше є містком між офлайном й онлайном, між фізичним і віртуальним світами.
За останні кілька років поріг входження в технологію суттєво знизився. В першу чергу завдяки розвитку мобільних технологій. У 2017 році, з виходом iOS 11, смартфони Apple навчилися розпізнавати QR-коди без сторонніх додатків. Роком пізніше реагувати на QR-коди навчився стандартний додаток камери на смартфонах з Android 9. Крім доступного «з коробки» програмного забезпечення зробила великий крок вперед і «оптика» смартфонів. Багаторазове збільшення, режим нічного знімання, стабілізація зображення — всі ці фактори високоякісного мобільного фотографування притаманні не лише преміумсегменту, але є і в «народних» марках і моделях смартфонів. Великою мірою, технологічний бар’єр подолано.
Повертаючись до QR-кодів в контексті OOH-реклами. З незрозумілих причин, деякі фахівці з маркетингових комунікацій вважають, мовляв, «кьюар» на білбордах не працює. Ще років п’ять тому з цією тезою можна було б погодитися. Тоді для розпізнавання QR-кодів на смартфон потрібно було встановлювати спеціальний додаток, камери знімали так собі, до повноцінного приходу четвертого покоління мобільного зв’язку залишалося ще пару років, а представники старших поколінь не були такими вправними із гаджетами.
Загалом, у 2021-му чути «„кьюар“ на білбордах не працює» дивно, оскільки обмеження, очевидно, полягали не в носіях або середовищі, а в доступності самої технології. Зараз, коли технологічний бар’єр узято, і багато хто вже має досвід сканування QR-кодів, справа за прийняттям «нормальності» використання цих кодів у рекламних сюжетах.
Оптимізм щодо використання QR-кодів в out of home рекламі підкріплюється і нашими експериментами. З літа 2020 року оператор зовнішньої реклами PRIME Group демонструє на цифрових носіях фірмові відеоролики з котом. Це позитивний контент, який ми час від часу розміщуємо поміж комерційними сюжетами. Оскільки ролики з котом подобаються і нам, і клієнтам, і містянам, ми стали поміщати цього потішного персонажа й на класичні статичні носії.
Отже, для експерименту ми створили сюжети із закликом подивитися новий ролик про кота й відповідним QR-кодом. Розмістили їх на щитах 3×6, екранах, скролах, беклайтах і сітілайтах.
Через тиждень «відібрали свідчення». Виявилося, що 30% сканувань QR-коду припало на щити 3×6. На сітілайти — 24%. Далі за зменшенням: екрани — 23%, беклайти — 15%, скроли — 8%.
Для себе ми зробили такий попередній висновок: QR-коди зчитуються більшістю сучасних смартфонів, причому як з рекламоносіїв пішохідного формату, так і з тих, що орієнтовані в першу чергу на аудиторію в автотранспорті.
Попередження. Сучасні смартфони здатні зчитувати QR-коди навіть під час руху (пішки або в транспорті). Однак робити це, керуючи транспортним засобом, зі зрозумілих причин, не варто.
Використання QR-кодів в OOH-рекламі — зручний і дієвий спосіб збагатити маркетингову комунікацію або плавно перевести її з фізичного світу в інтернет. Для прийняття цього способу маркетинговою спільнотою є всі необхідні передумови, бракує дрібниці — потрібно лише пам’ятати про те, що така можливість існує, а її втілення не тягне за собою додаткових витрат.